Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 2022-12-13 Leśniczówka Pędzewo Grzegorz Nalazek Pełna Rozdzielczość_6
    [treść archiwalna]

Zapach świąt z podtoruńskich lasów jest najważniejszy!

Czym kierować się przy wyborze świątecznej choinki? Czy wybór naturalnego drzewka dobrze wpływa na ochronę środowiska? Co potem można zrobić z zielonym symbolem Bożego Narodzenia? O kilka rad przed wyborem najważniejszej bożonarodzeniowej dekoracji poprosiliśmy Grzegorza Nalazka, leśnika z leśnictwa Gutowo.

Jakie drzewko idealnie nada się na świąteczną choinkę?

- Idealną  choinka jest drzewko żywe, niezależnie czy jest to świerk, jodła, sosna. To kwestia gustu, który gatunek zostanie przez nas wybrany. Przewagą jodły i świerku srebrzystego jest nieopadanie igliwia. Pamiętajmy, że według powiedzeń naszych dziadków najlepszą choinka jest drzewko wycięte w wigilię bez powiadamiania leśniczego. Tak wycięta choinka utrzymywała się do końca karnawału. Ile w tym prawdy? Nie potrafię tego ocenić.

Dlaczego powinniśmy wybierać żywe drzewka a nie sztuczne choinki?

- Oprócz argumentów oczywistych – czyli wierności tradycji czy aromatu, jaki żywe drzewko roztacza w całym domu – pamiętajmy, że choinka z lasu jest surowcem odnawialnym rośnie od 5 do 8 lat i w tym czasie produkuje nam tlen. Zawsze na miejsce wyciętego iglaka, sadzimy kolejne. Do produkcji drzewka sztucznego zużywa się bardzo dużo energii i trudno je potem zutylizować. Dlatego myślę, że chociażby przez wzgląd na ochronę środowiska naturalnego powinniśmy wybierać pachnące lasem jodły, świerki czy sosny.

Kiedy najlepiej wybierać drzewko? Czy warto czekać do samej wigilii?

- Zgodnie z tradycją, w naszym kraju choinkę ubiera się w wigilię. To także rozwiązanie bardzo praktyczne - im krócej drzewko będzie w ogrzewanym pomieszczeniu, tym dłużej będzie nas cieszyło swoim zapachem i wyglądem. Pamiętajmy jednak o podlewaniu drzewka  i to już od wycięcia!

Co można zrobić z choinką po świętach? Czy można dać drzewku "drugie życie"?

- Na plantacji choinkowej możemy  choinkę wykopać z korzeniem i będzie nam służyła przez kilka lat , pamiętajmy że takie drzewko nie może puścić młodych pędów, kiedy jest jeszcze w domu! Choinkę wyciętą możemy wykorzystać jako opał, albo przeznaczyć ją na kompost.

fot. Olek Urbański

drukuj (Zapach świąt z podtoruńskich lasów jest najważniejszy!)

    [treść archiwalna]
  • autor: Adrian Aleksandrowicz

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.